Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTrudna, nieprzewidywalna, ale obfitująca w dokonania. Koniec kadencji

Trudna, nieprzewidywalna, ale obfitująca w dokonania. Koniec kadencji

Dodano:
Trudna, nieprzewidywalna, ale obfitująca w dokonania. Koniec kadencji
Konin

Zakończyła się trwająca prawie 5,5 roku ósma kadencja samorządowa. W trakcie 87 sesji Rady Miasta Konina, przewodniczący Tadeusz Wojdyński oraz prezydent Piotr Korytkowski podsumowali najważniejsze osiągnięcia i wyzwania, z jakimi miasto musiało się zmierzyć w tym burzliwym okresie, obejmującym pandemię i wojnę w Ukrainie.

Czas wyborów

- Była to najdłuższa kadencja w historii samorządu. 23 radnych miasta Konina wybrano 21 października 2018 roku. 5 listopada mieszkańcy wybrali na prezydenta Piotra Korytkowskiego. Rada Miasta rozpoczęła pracę 21 listopada. Wybrano przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Prezydent złożył ślubowanie. Cztery razy zmieniano skład osobowy – przypomniał Tadeusz Wojdyński, który został wybrany na przewodniczącego 26 lipca 2019 po rezygnacji Wiesława Steinke z tej funkcji.

W radzie działy cztery kluby radnych: PO, Lewica, PiS i Wspólny Konin. - Miasto musiało mierzyć się ze skutkami pandemii oraz agresji Rosji na Ukrainę, co wpłynęło na wszystkie dziedziny życia i zdeterminowało działania samorządu – powiedział kończący swą kadencję przewodniczący. – Pracowaliśmy zdalnie i w trybie hybrydowym.

Tysiące uchwał 

Rada Miasta Konina ósmej kadencji odbyła 86 sesji. Podjęła 1102 uchwały. Przyjmowała budżety miasta, ustalała podatki i opłaty lokalne oraz uchwalała szereg ważnych uchwał dotyczących gospodarki finansowej, inwestycji, zagospodarowania przestrzennego, pomocy społecznej, oświaty, ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, komunalnej i wiele innych. Na zadania inwestycyjne wydano w minionej kadencji ponad 490 milionów złotych. Przewodniczący przypomniał niektóre: budowa łącznika Wyzwolenia – Paderewskiego, przebudowa Domu Zemełki, most Bernardynka, rozbudowa ulicy Kleczewskiej, stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej, budowa ciepłowni geotermalnej, mieszkań, przebudowa stadionu przy Dmowskiego, Dom Seniora, budowa ulicy Jana Pawła II i trwająca budowa kładki nad kanałem Ulgi, a także inwestycje wodociągowe, budowa dróg osiedlowych i zielone korytarze miejskie.

Najwięcej wniosków i interpelacji

Rada nadała tytuł Zasłużony dla Miasta Konina, który pośmiertnie otrzymali: lekarz Grzegorz Jankowski i aktor Roman Szymon Pawlicki. Przyjmowała stanowiska, apele, deklaracje i oświadczenia. W czasie mijającej kadencji radni zgłosili 661 wniosków (najwięcej Tomasz Andrzej Nowak – 168, Jarosław Sidor – 92, Sławomir Lachowicz – 80) i 90 interpelacji (najwięcej Jakub Eltman – 29, Emilia Wasielewska – 28, Bartosz Małaczek – 8).

Komisja rewizyjna przeprowadziła kontrole dotyczące między innymi: procedury absolutoryjnej wykonania budżetu za rok 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022, zagospodarowania osadów ściekowych przez PWiK, prawnych form współpracy partnerskiej Konina i ostatnia kontrola dotytcząca terminowości przekazywania dokumentów przez urząd do Rady Miasta. Komisja skarg i petycji rozpatrzyła dziewiętnaście skarg, osiem petycji i dwa wnioski.

- Nie sposób wymienić wszystkich spraw, nad którymi pracowali radni w trakcie ósmej kadencji. Wszystkim dziękuję za merytoryczną pracę w komisjach. Składam radnym wyrazy uznania za pełną zaangażowania pracę dla dobra naszego miasta. Dziękuję za współpracę prezydentowi, zastępcom, skarbnikowi za życzliwości, zrozumienie i gotowość do wspólnego działania – powiedział przewodniczący.  

Trudna i nieprzewidywalna

Szczególne podziękowania trafiły właśnie do Tadeusza Wojdyńskiego, radnego od 1994 roku, piastującego w samorządzie różne funkcje. - Wkrótce ósma kadencja przejdzie do historii. Zapiszecie się na jej kartach w sposób szczególny. W tym czasie wybuchła pandemia oraz okropna wojna za naszą wschodnią granicą. Koninianie, jak i cała Polska, pospieszyli z pomocą uchodźcom wojennym. Trudna, nieprzewidywalna, ale obfitująca też w dokonania, z których możemy być dumni. Spieraliśmy się na tej sali niejednokrotnie, była gorąca atmosfera, emocje brały górę, ale wykonaliśmy kawał dobrej, bardzo potrzebnej, roboty. Widać jak zmienia się nasze miasto – powiedział Piotr Korytkowski i przypomniał najważniejsze osiągnięcia, które pokrywały się z tym, co wymienił już przewodniczący Wojdyński. Dodał do tego nowy dworzec PKP, ekologiczne autobusy, politykę senioralną i niemal pół miliarda złotych na inwestycje. – To nasz wspólny sukces – podkreślił prezydent. 

Do zobaczenia na różnych ścieżkach

Do radnych, którzy zakończyli tę kadencję powiedział: Nie żegnam się, ale mówię do zobaczenia na różnych, prywatnych czy zawodowych ścieżkach. W nowej radzie nie będzie już: Marka Cieślaka, Jakuba Eltmana, Jacka Kubiaka, Bartosza Małaczka, Barbary Musiał, Macieja Ostrowskiego,Tadeusza Piguły, Dominika Szopy (sejmik), Wiesława Wanjasa, Marka Waszkowiaka i Tadeusza Wojdyńskiego.  

Prezydent dodał, że od nowo wybranych radnych, z którymi spotka się w dziewiątej kadencji, oczekuje dobrej współpracy. - 6 maja ruszy nowa kadencja. Jestem gotowy do jej rozpoczęcia – zadeklarował Piotr Korytkowski.  

Na koniec głos zabrał, jeszcze jako radny wojewódzki, a już wkrótce w Radzie Miasta Konina, Robert Popkowski (kandydat na prezydenta w minionych wyborach samorządowych – przyp. red.) i powiedział: Nie chcę wracać do historii bo ona już była. Dzisiaj musimy mówić o tym, co będzie – zadeklarował nowy radny. 

Przypomnijmy, że w Radzie Miasta Konina zasiądą:

Okręg wyborczy nr 1

Robert Popkowski (PiS) – 1164 głosów – 18,84%
Sławomir Lachowicz (PiS) – 374 głosów – 6,07%
Małgorzata Krawczyńska (KO) – 847 głosów– 13,71%
Monika Lis (KO) – 383 głosów – 6,20%
Tomasz Andrzej Nowak (Obywatele Konina) – 493 głosów – 7,98%

Okręg wyborczy nr 2

Krystian Majewski (PiS) – 688 głosów – 9,32%
Zenon Chojnacki (PiS) – 1033 głosów – 14%
Wiesław Steinke (KO) – 1330 głosów – 18,02%
Urszula Maciaszek (KO) – 640 głosów – 8,67%
Joachim Sikorski (KO) – 129 głosów – 1,75%
Monika Piguła (Obywatele Konina) – 412 głosów – 5,58%
Piotr Czerniejewski (Otwarty Konin) – 545 głosów – 7,38%

Okręg nr 3

Hubert Szczepański (PiS) – 513 głosów – 9,70%
Katarzyna Jaworska (PiS) – 385 głosów – 7,28%
Za Piotra Korytkowskiego (KO) – 778 głosów – 14,71%, prawdopodobnie Mikołaj Marcinkowski 
Emilia Wasielewska (KO) – 373 głosów – 7,05%
Jarosław Lewandowski (Obywatele Konina) – 239 głosów – 4,52%

Okręg nr 4

Zofia Itman (PiS) – 823 głosów – 12,55%
Krystyna Leśniewska (PiS) – 293 głosów – 4,47%
Witold Nowak (KO) – 940 głosów – 14,33%
Monika Kosińska (KO) – 357 głosów – 5,44%
Katarzyna Wagner (KO) – 365 głosów – 5,56%
Jarosław Sidor (Zmieniamy Konin) – 438 głosów – 6,68%

Pierwsze obrady, które zaplanowano na 6 maja, poprowadzi najstarsza w tym gronie - Krystyna Leśniewska. Wtedy zostanie wybrany przewodniczący i jego zastępcy na nową kadencję. 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole